SK Slavia České Budějovice

Síň slávy SK SLAVIA ČB

2008 - František Nedbal

Narodil se 23. ledna 1941. Jako kluk začal s fotbalem na Palačáku, později s celou partou vrstevníků přešel do Slavoje České Budějovice, ve kterém hrál dorosteneckou ligu. Po vojně se vrátil do Dynama ČB, které se mezitím se Slavojem sloučilo. V roce 1964 přestoupil do Koh-i-nooru, se kterým odehrál 2 historicky nejúspěšnější sezóny v krajském přeboru a několik dalších v roli kapitána týmu v 1.A třídě. Po ukončení aktivní kariéry působil dlouhá léta ve staré gardě Koh-i-noooru nejprve jako hráč Budějovické „33“, později jako kouč soutěže změněné na „35“.

2009 - Ladislav Bouda

Ladislav Bouda vpravo

Narodil se 12.prosince 1939 v Roudenské ulici v Č.Budějovicích. Rodiče a příbuzní byli zakládajícími členy SK Slavie, i proto prožil své dětství na fotbalovém hřišti. V roce 1949 začal hrát za žáky Slavie a působilzde až do svého přestupu do Dynama České Budějovice v roce 1955. V 58.roce nastoupil základní vojenskou službu do Dukly Tábor a po roce přešel do Dukly Písek. Po návratu z vojny hrál ještě dvě sezóny za Dynamo a roku 1962 přestoupil do Koh-i-nooru ČB. Zde byl členem a fotbalovým hráčem až do svých 50ti let. Pan Ladislav Bouda je historicky nejlepším střelcem našeho klubu, jen v roce 1963 nasázel sám soupeřům neuvěřitelných 65 gólů. Klobouk dolů pane kanonýre.

2010 - Václav Loula

Václav Loula nahoře uprostřed

Pan Václav Loula se narodil v roce 1942. Jako žák hrál za Tatran Č.Budějovice, což byl předchůdce Koh-i-nooru. Po vojně hrál v letech 1965-1970 za Bavorovice, poté za Škodu České Budějovice. Byl brankářem, ale uměl hrát i v poli. Svou hráčskou kariéru ukončil už ve 29ti letech v Koh-i-nooru ČB. Ihned však začal vykonávat funkci vedoucího mužstva mužů, byl i dlouholetým členem výkonného výboru současné SK Slavie ČB,  pomáhal našemu klubu jako pořadatel  a staral se jako pokladník o pravidelný přehled naší členské základny. Děkujeme panu Loulovi za věrné služby našemu klubu po celý život.

2011 - Karel Štěch

Karel Štěch

Karel Štěch začal hrát fotbal za žáky Horní Plané. V roce 1959 v rámci studií přišel do Tatranu ČB (později KIN a Slavia), kde hrál 2 roky krajský přebor dorostu na předních místech. Poté přestoupil do Slavoje ČB, se kterým postoupil do 1.ligy dorostu. Po sloučení Slavoje a Dynama hrál nejprve za 2. a později za 1.mužstvo mužů Dynama ČB. Narukoval na Slovensko, kde hrál v Dukle Martin, pak se vrátil do Dukly ČB. Po vojně hrál dál za Dynamo, hostoval také na Lokomotivě ČB. Hráčskou kariéru zakončil v týmu Nových Hodějovic. Poté se vrátil do TJ Koh-i-noor a začal trénovat žáky. V roce 1984 byl zvolen předsedou oddílu kopané, pak převzal funkci organizačního pracovníka, kterou vykonával svědomitě dlouhá léta.

2012 - Petr Brejžek

Petr Brejžek vpravo

Ve Slavii začal hrát za žáky v roce 1944. Po vyučení pracoval ve Vimperku, kde i chytal. Po vojně se vrací, tehdy už do Koh-i-nooru a hraje i chytá za II.mužstvo. V roce 1964 postupuje I.tým do KP a podmínkou je dorost, který zakládá a trénuje. Stává se s ním později okresním přeborníkem a postupuje do 1.A. Působil i jako vedoucí I.mužstva. V roce 1967 zakládá dívčí jedenáctku, která začíná hrát KP a postupně se dostává až do 1.ligy. Nejdříve děvčata trénuje, pak dělá vedoucího. V roce 1969 se účastní mezinárodního turnaje v Anglii, kde postoupí přes slavný Ipswich Town až do semifinále. V roce 1970 dojednal 3.týdenní zájezd fotbalistek do Francie, Anglie a Skotska, ale začala normalizace a zájezd byl zakázán. Děvčata hrála ligu do roku 1973, poté v důsledku nedostatku hráček a financí byla tato jedenáctka zrušena. Začal pracovat i ve výboru jako sekretář a pokladník. Spolupořádal Hynkovy memoriály, které byly tehdy dvoudenní za účasti 8 mužstev. Byl držitelem čestných uznání za rozvoj kopané a tělesné výchovy.

2013 - Vratislav Dvořák

Vráťa Dvořák nahoře druhý zleva

Narodil se 17.10.1945. Členem Tatranu, předchůdce Koh-i-nooru se stal 1.5.1956. Hrál za žáky. Po vojně se vrátil do B-týmu Koh-i-nooru, kde skončil v 25 letech, pak byl předsedou podnikové kopané na Budějovicku. Počátkem 80.let  začal působit jako organizační pracovník klubu a tuto funkci vykonával 10 let. Byl také rozhodčím, nejprve hokejovým v letech 1960-1975, v roce 1971 začal pískat také fotbal, ve kterém rozhodoval krajské soutěže do roku 1986. Poté byl instruktorem. Je stálý člen SK Slavia Č.Budějovice dodnes. 

2014 - Jiří Švihovský

Jiří Švihovský dole vlevo

Narodil se v roce 1943. V žákovském věku hrál hokej za Slavoj ČB a kopanou za Dynamo ČB. Později pomohl k postupu tohoto klubu do 1.dorostenecké fotbalové ligy. V dorostu byl ve výběru reprezentace ČSR. Na vojně hrál za Duklu Písek, s níž vybojoval postup do 2.ligy. Vrátil se do mužů Dynama B, poté hrál 2 roky za Hlubokou. V sezóně 1969/70 přišel do Koh-i-nooru ČB, kde hrál 1.B třídu do 35 let. Poté vykonával funkci vedoucího A-týmu mužů za trenerů Laciny a Klimeše. Fotbal pro radost hrál dál v podnikové lize za KZSP a ve staré gardě Koh-i-nooru. Za veškerou práci pro náš klub Jirkovi děkujeme.  

2015 - Josef Levý - In memoriam

Josef Levý

Narodil se v roce 1951. Jako žák začal hrát za Tatran Č.Budějovice, později přejmenovaný na Koh-i-noor. Pokračoval v dorostu, pak odešel na vojnu a po ní nastupoval za B-tým mužů. Tři roky hrál i v sousedním fotbalovém oddílu Malše Roudné. Dlouhá léta trénoval v našem klubu mládež, začal u žáků, poté vedl dorostence. Následovalo další úspěšné trenérské období u béčka a áčka mužů ve dvojici s Václavem Loulou, který dělal vedoucího. V 80.letech byl u Malého jezu správcem hřiště. Celý život pracoval na dráze a za ní také pravidelně nastupoval v podnikové kopané. Později přešel trénovat dorost na Vltavu Č.Budějovice, pak vypomáhal u mužů i v daleké Černé v Pošumaví, aby ukončil trenérskou dráhu zpět v mužích Vltavy. U kopané ale zůstal jako člen sportovně technické komise okresního fotbalového svazu, navíc vykonával i funkci delegáta. Není moc lidí, kteří udělali pro fotbal tolik práce, za naší Slavii Pepíkovi mnohokrát děkujeme.

2016 - Jan Novotný

Jan Novotný - kapitán

Narodil se v roce 1953. Fotbal začal hrát v 8 letech za žáky Tatranu Č.Budějovice, od 9.let až do vojny hrál za mládežnické týmy Dynama pod vedením legendárního trenéra Kyslíka. Prezenční vojenskou službu vykonal v Janovicích, za které hrál III.třídu, aby se vrátil do mužů Dynama B, kde působil v letech 1974-76. Poté byl 2 roky na Dobré Vodě, v roce 1978 přestoupil do Koh-i-nooru, za který odehrál plných 10 sezón. Pravidelně nastupoval za staré pány v Budějovické „33“, později „35“ a dodnes je u týmu jako kouč. Po aktivní kariéře se věnoval trénování mládeže, začal u přípravek, pak převzal po Pavlu Zýkovi starší žáky a pokračoval v dorostu. Po trenéřině byl několik let správcem našeho areálu, pravidelně rozhodoval domácí utkání týmů přípravek a současně vykonává funkci hlavního pořadatele mistrovských zápasů žáků, dorostů i mužů. Za celoživotní práci pro náš klub Honzovi mnohokrát děkujeme.

2017 - Jiří Beneš

Jiří Beneš - kapitán

Narodil se přesně na vánoce v roce 1951. S fotbalem začal jako žáček v 6.letech ještě v Tatranu Č.Budějovice. Odmala byl na hřišti, protože babička s dědou tam bydleli a správcovali. Pokračoval v mládeži Koh-i-nooru, kde jako talentovaný dorostenec startoval  také za muže. Vojnu absolvoval u Pohraniční stráže v Českých Budějovicích, během ní hrál krajský přebor za Hraničář, později přejmenovaný na Rudou hvězdu ČB, ale půl roku před jejím koncem už působil opět v Koh-i-nooru. Za muže hrával pravidelně v áčku 1.B třídu a dlouhou dobu dělal týmu kapitána. Jednu sezónu hostoval v sousedním Roudném. Aktivní kariéru ukončil v 34 letech za legendárního trenéra Ryneše. Dále hrál za starou gardu a společně s  Klémou Dvořákem jí také nějaký čas vedli. V roce 1989 začal trénovat přípravku, po pěti letech přešel k béčku mužů a v letech 1999 – 2003 vedl s Liborem Kollarem slávistický A-tým. Za dlouholetou reprezentaci našeho klubu jako hráči a trenérovi Jirkovi mnohokrát děkujeme.

2018 - Jiří Pfaffl

Jiří Pfaffl vpravo

Jiří Pfaffl byl osloven jako dlouholetý trenér mládeže, ale ze zdravotních důvodů odmítnul.

2019 - Antonín Drvota a Jindřich Petřík st.

Jindřich Petřík, Antonín Drvota

Nerozlučná školní dvojice Antonín Drvota a Jindřich Petřík se narodila v témže roce 1943. V 8 letech spolu začali hrát fotbal za žáky Tatranu Č.Budějovice, Drvota v brance a Petřík v záloze. V 15.letech přešli do dorostu, které měl Tatran dva, mladší B a starší A. Oba pomohli vyhrát 1.krajskou třídu pod vedením trenéra Rudolfa Ždiarského a utkali se s vítězem 2.skupiny Velešínem o postup. Doma vyhráli 2:1, venku remizovali gólem Petříka 1:1 a postoupili poprvé v historii klubu do krajského přeboru dorostu, což byla tehdy 2.nejvyšší soutěž ve své kategorii. Pak odešli na vojnu, kterou absolvovali opět spolu v Táboře a Písku, po ní se vrátili do týmu mužů. Jindřich Petřík se zanedlouho oženil a skončil se soutěžním fotbalem, dál ovšem hrál podnikovou ligu za Pekárny. Antonín Drvota nastupoval nejprve dva roky za rezervu Koh-i-nooru a pak byl dlouhých 8 let v brance oporou áčka. Po skončení aktivní činnosti hrál za naše staré pány a ve výběrovém týmu FC Regina. Oběma pánům  děkujeme za příkladnou reprezentaci našeho klubu.

2020 - Jiří Mráz - In memoriam

Jiří Mráz

Narodil se v roce 1954. V mládeži a později v mužích hrál za Iglu České Budějovice. V roce 1978 přestoupil do tehdejším Koh-i-nooru a výrazně tak posílil naše áčko. V 2.polovině osmdesátých let po dohodě dvou legend jihočeského fotbalu, trenérů Ryneše a Lavičky, šel na 2 sezóny vypomoci v krajském přeboru zpět Igle ČB. Poté se vrátil do našeho klubu, kde hrával do zralého fotbalového věku za A tým, B tým a později za starou gardu. Jiří Mráz byl rozený kanonýr, po Láďovi Boudovi je druhým historicky nejlepším střelcem našeho klubu, ve kterém je tak nesmazatelně zapsán. Byl jsi úžasným společníkem a nad Tvojí kytarou jsme strávili moc krásných chvíl, děkujeme Ti za všechno a čest Tvojí památce.

2021 - František Oupic

František Oupic nahoře čtvrtý zleva

Chtělo by se říci, že pan Fratišek Oupic se již jako budějovický slávista narodil. Ve všech mládežnických kategoriích hrával za tehdejší TATRAN České Budějovice a později za KOH-I-NOOR ČB. Byl vždy nesmlouvavým, ale férově bojujícím obráncem. S výjimkou dvou let strávených na Srubci působil jedině v klubu svého srdce u Malého jezu. Byla to jedna z nejsilnějších generací naší fotbalové historie, ve které zanechal nezapomenutelnou stopu, nejen jako hráč, ale i jako správný chlap do party. Na svůj klub nezanevřel, ani když pověsil kopačky na hřebík a když bylo po povodních v roce 2002 potřeba, tak se každý den podílel na jeho obnově a co nejrychlejším odstranění škod. Za vše panu Františku Oupicovi děkujeme.

2022 - Ladislav Sklenář

Ladislav Sklenář vpravo

Narodil se 6. července 1948. S fotbalem začal v žácích jako brankář v západočeském Baníku Líně, pokračoval v dorostu, se kterým hráli krajský přebor. Na vojně chytal v nejvyšší krajské soutěži za Duklu Janovice, po ní se vrátil do mužů Baníku Líně, které působily v 1.A třídě. Aktivní kariéru ukončil v 1.B třídě u týmu Prazdroj Plzeň. V roce 1977 se přestěhoval do Č.Budějovic a v tehdejším Koh-i-nooru dělal vedoucího dorostu. Hrával za naše staré pány a také podnikovou ligu za Pedagog. Později vykonával mnohaletou nezištnou pomoc jako pořadatel při mistrovských utkáních SK Slavia ČB. Za obětavou práci pro klub Láďovi mnohokrát děkujeme.

2023 - David Mareš a Milan Novotný - In memoriam

David Mareš, Milan Novotný

David Mareš se narodil roku 1966 a již v 6 letech začal s fotbalem v Dynamu ČB. Ve 14 letech přešel do starších žáků Koh-i-nooru ČB, ve kterém hrál dál za dorost až do vojny, kde sloužil jako pohraničník a současně kopal v Nové Vsi nad Lužnicí okresní přebor. Po ukončení prezenční služby se vrátil do mužů KIN ČB. Ve 22 letech si zahrál sezónu divizi v Lokomotivě ČB a poté již působil pouze u nás. Aktivní kariéru ukončil v 36 letech, ale dál hrál pravidelně za naší starou gardu. 4 roky asistoval Václavu Hojdarovi u mužů, se kterými slavili v roce 2007 historický postup do 1.A třídy, 2 roky vedl mladší dorost a 3 roky také starší přípravku. Velkou práci odvedl na poli funkcionářském, když se ve 26 letech tehdy ze dne na den stal předsedou, stál u zrodu znovuobnovené značky SK Slavia ČB. Po krátké pauze se vrátil do výboru a od roku 2008 vykonával nepřetržitě předsednickou pozici. Od roku 1993 byl hospodským na našem legendárním Koháči, který sám velkým nákladem rekonstruoval. Je toho opravdu hodně, za co patří Davidovi veliký respekt a obrovský dík. 

Milan Novotný se narodil 2.12.1955. Školní docházku začal v ZŠ Štítného ul., poté přešel do Ústavu sociální péče o mládež na Pražské. Měl Downův syndrom, proto zůstal v tomto zařízení, které se později přejmenovalo na Centrum sociálních služeb Empatie až do důchodu. Od mládí miloval sport, lze říci, že jeho druhým domovem bylo hřiště Koh-i-nooru u Malého jezu. Zde byl snad každé odpoledne a nezištně pomáhal všude, kde bylo třeba, na tréninku, v šatnách, v hospůdce. Účastnil se domácích i venkovních zápasů různých kategorií a byl s nimi i na soustředění. Milan sám hrával výborně ping-pong a byl i držitelem mnoha medailí v soutěžích pro sportovce se syndromem, jaký měl on. Pravidelně chodil na hokejová utkání Motoru, kde převzal ocenění věrného fanouška ke svým šedesátinám od klubového vedení před aplaudující zaplněnou halou. Největší oporou mu byla milující rodina, tatínek, který zemřel již dříve, úžasná maminka i sestra Zdenka. Milan Novotný po opakujících se zdravotních komplikacích umřel 28.8.2020. Na hřišti si ho bral pod svá křídla David Mareš, i proto vstupují do klubové síně slávy s velkými díky oba dva společně.   

2024 - Klement Dvořák

Klement Dvořák (druhý zprava)
Narodil se 21. listopadu 1948. Fotbal začal hrát v 8 letech za žáky tehdejšího Tatranu ČB, poté už jako dorostenec v Koh-i-nooru ČB. Na vojně byl v Bechyni, kde kopal za tamní Duklu. Po ní se v roce 1969 vrátil do Koh-i-nooru, kde pendloval v A a B týmu mužů plných 13 let. Na závěr aktivní kariéry odešel s kamarády Jirkou Benešem a Láďou Holíkem pomoci Žabovřeskám, kde odehráli ještě 4 sezóny. Kléma Dvořák s Láďou Hubeným založili ligu starých pánů pod názvem Budějická 33, ve které pravidelně hrál za naší starou gardu. Společně s Pavlem Zíkou trénoval kohinorskou přípravku a poté dělal vedoucího dorostu za trenéra Pepy Levého. Od roku 1983 byl ve výboru dlouhých 21 let, z toho tři čtvrtiny byl předsedou. Do výkonného výboru už znovuobnovené Slavie se vrátil v roce 1998, kde vykonával dalších 10 let funkci předsedy. Celá rodina Klémy Dvořáka, maminka, tatínek, všichni jeho bratři i syn působili aktivně v našem klubu a zaznamenali tak nesmazatelnou stopu v naší bohaté historii, za to jim všem patří velké poděkování a Klémovi zvláště.