Klub SK Slavia ČB
Fotbalový klub založený v roce 1933, který sídlí na levém břehu řeky Malše u Malého jezu v Českých Budějovicích. Najdete zde odpočinkovou zónu s dětským hřištěm a dnes již legendární hospodou „Koháč“. Klub Slavia České Budějovice je amatérský fotbalový klub se sídlem v Českých Budějovicích. Týmy mužů a mládeže soutěží v jihočeských krajských fotbalových soutěžích. Je však důležité upozornit, že stav a výkony fotbalových klubů se mohou časem měnit, proto doporučujeme ověřit si nejnovější informace o Slavii České Budějovice a jejich současných aktivitách v roce 2023.
90. let historie SK Slavia ČB
V roce 1933 se nepohodli páni výboři v Lineckém SK, klubu z Lineckého předměstí Č.Budějovic, z roztržky vzešly dva nové. Ti, co odešli, založili Spartu, zbylí přejmenovali klub na Slavii. Zakládajícími členy byli Pavlík, Hofhanzl Bedřich a Leopold, Švácha Vilém a Václav, Diedek, Hofbauer Čeněk a Jan, Čtvrtník František a Leopold, Novotný, Bouda, Veber, Duda, Brejžek, Hrkal, Johánek a Levý.
Klub si brzy vybudoval vlastní hřiště na pronajatém pozemku Měšťanského pivovaru, dnešního Samsonu, u Malého jezu, kde sídlí dodnes. Otevřeno bylo 10. září 1933 přátelským zápasem s Klikovem. Slavia se stala členem Jihočeké fotbalové župy téhož roku v listopadu. O mistrovské body se zde poprvé hrálo až 24. 3. 1935 – derby se Spartou. Tehdy měla Slavia dva týmy mužů a družstvo žáků.
Hřiště bylo německými úřady v září 1942 zabráno, rozoráno a Bulhar na něm pěstoval zeleninu. Činnost ovšem neustává. Po dohodě se sportovním klubem Rožnov se pokračuje na jejich hřišti. Po skončení války se slávisté vrátili k „Maláku“, plány na nové hřiště vypracoval člen klubu, stavitel Tengler. Správa Měšťanského pivovaru, na jehož pozemku se fotbal hrál, vyšla slávistům ochotně vstříc. V únoru 1949 nadešel definitivní zánik Sparty a dočasný konec Slavie.
Tělovýchovný referát krajského národního výboru obdržel 23. února 1949 sdělení: „Oznamujeme vám, že na společné schůzi zástupců S.K. Slavia a S.K. Sparta Č. Budějovice dne 14. února 1949 v restauraci „U města Krumlova“ bylo odhlasováno sloučiti oba odbory kopané v jeden oddíl pod názvem T.J. Sokol II. Č. Budějovice. Bude hráti veškeré zápasy na hřišti bývalého S.K. Slavia.“
Po epizodě v Sokole II vstoupil náš klub do závodní sokolské jednoty Koh-i-noor a působil pod názvem ZSJ Sokol KIN (1949), pak DSO Tatran KIN (1953), TJ Tatran (1956) a od roku 1959 jako TJ Koh-i-noor, konečně alespoň na delší dobu pod tímto názvem. Sportovním vrcholem byla dvouletá účast v krajském přeboru mužů v letech 1964–66. Předcházely tomu dva po sobě jdoucí postupy.
V ročníku 1962/63 se pod vedením trenéra Josefa Dvořáka st. stává okresním přeborníkem a v následujícím ročníku vyhrává krajskou 1.třídu. V kalendářním roce 1963 sehráli muži 39 utkání, z toho 22 mistrovských, 13 přátelských a 4 pohárová. Nastříleli 146 branek a obdrželi pouze 52, kanonýrem se stal s neuvěřitelným počtem 65 gólů Ladislav Bouda, který také jako jediný odehrál všechny zápasy.
V této době bylo zásluhou Jiřího Pavlíčka utvořeno druhé družstvo mužů, které vstoupilo do okresní III. třídy. Současně se klub stále věnuje žákům a dorostu. Po sloučení týmů dospělých se Sportovním klubem policie jsme odehráli sezonu 1992/93 pod názvem SKP KIN. K původnímu názvu SK Slavia Č. Budějovice se náš klub vrátil v létě 1993. Všem, kteří se na naší 90. leté bohaté historii podíleli patří obrovský dík.